Kto i kiedy założył, skąd nazwa drużyny?

Drużyna „Jeźdźcy” powstała w lutym 2005 roku w Ośrodku dla Osób Niepełnosprawnych w Borowej Wsi. Założycielem drużyny był wieloletni Instruktor Aktywnej Rehabilitacji oraz doświadczony zawodnik Rugby na Wózkach Mirosław Kapelan. Drużyna zaczęła trenować od lutego 2005 roku pod okiem Mirosław Kapelana oraz  drugiego Instruktora Aktywnej Rehabilitacji Janusza Kozaka, który był jednocześnie sędzią rugby na wózkach z międzynarodowym doświadczeniem.

Nazwę drużyny podsunął nam ks. Krzysztof Bąk, założyciel Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych, który ufundował nam profesjonalne koszulki do gry. To był początek naszej przygody z Rugby na Wózkach. Od tamtej chwili do dnia dzisiejszego godnie reprezentujemy, zarówno na arenach polskich jak i zagranicznych nasze klubowe barwy czerwono-białe.

Dla kogo rugby? Początkowy skład.

Rugby na Wózkach przeznaczone jest głównie dla osób z niedowładem czterokończynowym, jednakże przepisy w tej kwestii są dość elastyczne co daje szansę spróbowania swoich sił ludziom o podobnych schorzeniach.

Pierwszy skład stanowili mieszkańcy Ośrodka, a w szczególności mieszkańcy grupy mieszkalnej nr 6:

–          Rafał Bednarski,

–          Tomasz Biniek,

–         Artur Matysiak,

–          Robert Ramz,

–          Mirosław Kapelan (po za ośrodkiem)

–          Sebastian Langer

Z biegiem czasu nasza drużyna powiększała się o nowych zawodników:

–          Arkadiusza Maderę

–          Damiana Kowalskiego

–          Andrzeja Pawlusia

–          Roberta Mroza

–          Marcina Hajduka

–          Łukasz Lewandowskiego

–          Adriana Mościńskiego

Obecnie drużyna liczy kilkunastu zawodników.

Od początku powstania naszej drużyny (2005) pomagały nam osoby, bez których nie mogłyby się odbyć zarówno treningi jak i wyjazdy turniejowe:

–          Karolina Swoboda (od 2005-2014)

–          Rafał Kwapuliński (od 2005…)

–          Kamil Rajca (od 2005)

–          Janusz Kozak (od 2005…)

–          Agnieszka Kapelan (od 2005- 2007)

–          Paweł Burza (od 2007)

–          Łukasz Szałabski (od 2007…)

–          Tomasz Burza (od 2007)

Powyższe osoby pełniły różne funkcje w naszym zespole począwszy od pomocy technicznej, poprzez funkcję sędziów i trenera

Pierwszy rok działalności

W pierwszym roku naszej działalności zaistnieliśmy w Polskiej Lidze Rugby na Wózkach zajmując 9 miejsce. W tym samym czasie graliśmy na turniejach po za ligowych nabierając coraz większego przekonania, doświadczenia boiskowego i zdobywając nasz pierwszy Puchar za zajęcie 3 miejsca w Wielkopolskim Turnieju Rugby na Wózkach o Puchar Wojewody.

Ciężka praca podczas treningów oraz liczne uczestnictwo w turniejach nie tylko rangi Polskiej ale i zagranicznej dały efekty już w drugim sezonie gry. Cenne doświadczenie zdobyte podczas pierwszego sezonu zapoczątkowało serie wygranych meczy i turniejów i tym samym zaowocowało awansem do pierwszej ligi rugby na wózkach.

W roku 2006 zagraliśmy także poza granicami państwa Polskiego. Największym naszym sukcesem do dnia dzisiejszego było uczestnictwo w największym klubowym turnieju świata „Bernd Best” w niemieckiej miejscowości Kolonia w Basic League. Wyjazd do Kolonii na największy światowy turniej Rugby na Wózkach był dla nas wielkim przeżyciem. 42 drużyny z całej Europy podzielone na 4 ligi. Biorąc pod uwagę dopiero 1 rok naszego istnienia, niebywałym osiągnięciem było dla nas zajęcie III miejsca w lidze Basic.

Osiągnięcia sprzętowe

Gra w Rugby na Wózkach nie jest możliwa bez odpowiedniego sprzętu. Jako, że na boisku gra 4 zawodników potrzebne są 4 wózki. Początki były bardzo trudne, gdyż posiadaliśmy tylko 1 profesjonalny wózek do gry. Niejednokrotnie „na 5 minut” przed rozpoczęciem gry pożyczaliśmy wózki od innych drużyn i w błyskawicznym tempie szykowaliśmy się do gry.

Graliśmy na starych, ciężkich, zdezelowanych wózkach, które ciągle ulegały różnym awariom.

Obecnie każdy z zawodników ma profesjonalny indywidualnie dopasowany do siebie wózek.

Brak ograniczeń sprzętowych pozwala nam skupić się bezpośrednio na doskonaleniu taktyki i strategii postępowania na boisku jak i również szlifowaniu swojej formy i kondycji.

Pomoc i finanse

Wszelkie środki na rozwój naszej drużyny pozyskujemy sami, szukając różnych form pomocy i sponsoringu.

Ważne Daty:

07.02.2005 – w tym dniu odbyło się pierwsze spotkanie drużynowe na którym zdecydowaliśmy, że powstanie zespół rugby o nazwie „Jeźdźcy” w Ośrodku dla Osób Niepełnosprawnych ”Miłosierdzie Boże”.

09.02.2005– Pierwszy trening w SP w Borowej Wsi prowadzony przez trenerów Mirosława Kapelana oraz Janusz Kozak.