Polska Liga Rugby na Wózkach i Kadra Narodowa

RUGBY W POLSCE

W Polsce sport ten propagowany jest od połowy 1997 roku do dnia dzisiejszego przez Fundację Aktywnej Rehabilitacji.  W 2001 roku powstała Polska Liga Rugby Na Wózkach (PLRnW), której celem jest wyłonienie Mistrza Polski. Rozgrywki odbywają się w systemie turniejowym zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Rugby na Wózkach IWRF. Organizatorem PLRnW jest od początku jej istnienia Fundacja Aktywnej Rehabilitacji. W lidze bierze udział 20 drużyn podzielonych na 3 ligii.

 

KADRA NARODOWA RUGBY NA WÓZKACH, czyli

REPREZENTACJA POLSKI W EUROPIE i NA ŚWIECIE

Reprezentacja Polski Rugby na Wózkach jest obecnie jedną z silniejszych drużyn w Europie. W 1997r. odbył się pierwszy obóz szkoleniowy z zakresu rugby na wózkach. Początki Kadry Narodowej sięgają lat 1998. Właśnie rok 1998 można uznać za początki działalności Naszej Reprezentacji. Wielki wkład w rozwój Reprezentacji Polski ma Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, dzięki której na Naszą ziemię trafiła ta dyscyplina sportu. Początkowo w kadrze grali zawodnicy z trzech drużyn a mianowicie z Poznania, Katowic oraz Warszawy. Wraz z upływem czasu i szybkim rozwojem  powstała Polska Liga Rugby na Wózkach w której to z roku na rok grało co raz więcej drużyn i zawodników. Tym samym skład Reprezentacji Narodowej zmieniał się latami.

Od 1998 roku Kadra Polski występuje na arenach międzynarodowych. Pierwszy ważny sprawdzian odbył się w sierpniu 1998 roku. Podczas turnieju w angielskim Stoke Mandeville. Nasze orły uzyskały kwalifikacje do Mistrzostw Europy. W Pierwszym występie na ME biało-czerwoni zajęli 10 miejsce. Od tamtego czasu skład zespołu oraz sztabu szkoleniowego zmieniał się diametralnie.

Od tamtego czasu RP rozwija się i bierze udział w zawodach rangi mistrzowskiej. W 2005 roku Reprezentację przejęłoStowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych „SSON”. Przełom Nastąpił w 2007 roku. Podczas ME w Finlandii kadra zajęła 7 miejsce i był to najlepszy rezultat od momentu powstania reprezentacji. Kolejne lata to świetne wyniki drużyny narodowej. W 2009 roku na ME w Dani osiągnięcie 5 miejsca dało Reprezentacji Polski awans na pierwsze Mistrzostwa Świata Vancover 2010, gdzie zajęcie ósmego miejsca na mistrzostwach pozwoliło na awans w rankingu światowym na jak dobrą ósmą pozycję.

Rok później (2011) był rokiem przełomowym ponieważ ME w Szwajcarii były przepustką do Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie (kwalifikowały się tylko trzy lub cztery drużyny). Niestety Polska zajęła 5 miejsce. Był to wielki sukces (powtórzenie wyniku z 2009r.) ale również porażka, ponieważ biało-czerwoni nie zdobyli kwalifikacji na IP.

Ranking Światowy można zobaczyć na stronie IWRF (kliknij)